Rowerek biegowy dla dziecka: jak wybrać do wieku i wzrostu malucha? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rowerek biegowy dla dziecka: jak wybrać do wieku i wzrostu malucha?

Rowerek biegowy dla dziecka: jak wybrać do wieku i wzrostu malucha?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Markus Spiske on Unsplash

Rowerek biegowy to idealny pomysł na pierwszy rower dla dziecka. Jak wybrać najlepszy do wieku i wzrostu dziecka? Na tym pojeździe bez pedałów i hamulców swoją rowerową przygodą mogą rozpoczynać nawet już kilkunastomiesięczne maluchy.

Rowerek biegowy idealnie uczy balansowania ciałem – równowagi, koordynacji ruchów i doskonale przygotowuje dziecko do jazdy na tradycyjnym rowerze. Jak wybrać dobry rowerek biegowy dla dziecka?

Jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka?

Przede wszystkim dopasowany do dziecka. Wybierając rowerek biegowy musimy odpowiednio dobrać  jego rozmiar, tak by jazda na nim sprawiała dziecku przyjemność i była bezpieczna. Jak to zrobić?  Najprostszym sposobem jest posadzenie  dziecka na rowerku. Kiedy maluch siedzi na siodełku jego nóżki muszą być lekko ugięte w kolanach, a stopy swoją całą powierzchnią powinny dotykać ziemi. Jeśli dziecko nie sięga ziemi oznacza to, że rowerek jest za wysoki i dziecko nie będzie mogło na nim jeździć.  Bo cała istotna jazdy na rowerku biegowym polega na odpychaniu się dziecka nóżkami od ziemi.  Jeśli nie chcemy zabierać dziecka do sklepu – zmierzmy dziecko w domu stosując metodę z książką. Stawiamy dziecko pod ścianą ( maluch musi być w butach), pomiędzy nóżki wkładamy książkę. Następnie mierzymy odległość od grzbietu książki do podłogi. Mając  ten wymiar możemy porównać go z wysokością siodełka wybranego w sklepie roweru.  Większość rowerków biegowych dostępnych na rynku przeznaczonych jest  dla dzieci powyżej 80 cm wzrostu.  

Biegowy: rowerek drewniany czy metalowy?

Tak naprawdę zależy to od preferencji rodzica i dziecka – najważniejsze, żeby rower był  lekki i solidnie wykonany. Większość rowerków waży w granicach 3-4 kilogramów i jest to odpowiednia waga dla naszego malucha. To ile waży rower ma znaczenie także dla rodziców. Wyprawa spacerowo-rowerowa z maluchem  często kończy się tym, że to dorośli muszą ten rowerek nieść, bo dziecko zmęczyło się jazdą lub nie ma na nią dłużej ochoty.  Kolejnym istotnym elementem przy wyborze rowerka biegowego jest  możliwość regulacji siodełka. Jest to bardzo przydatna funkcja  – szczególnie jeśli chcemy, żeby rowerek posłużył dziecku więcej niż jeden sezon. 

Opony: piankowe czy pompowane

Wybierając rowerek biegowy warto także zwrócić uwagę na opony. Mamy do wyboru piankowe lub pompowane. Te pierwsze są lżejsze i często tańsze od pompowanych. Jednak opony piankowe charakteryzują się mniejszą przyczepnością. Będą bardziej odpowiednie dla młodszych dzieci, które najczęściej jeżdżą po płaskim terenie i raczej preferują spokojną  jazdę. Z kolei rowerki z oponami pompowanymi dają dziecku większy komfort jazdy i zapewniają lepszą przyczepność. Poza tym regulując poziomem napompowania opon możemy obniżyć rowerek oraz zmniejszyć prędkość jazdy. Mamy zatem więcej możliwości, by powstrzymać rajdowe zapędy naszego małego rowerzysty.

Rowerek biegowy: z hamulcem czy bez?

Rowerki biegowe dla najmłodszych zazwyczaj nie są wyposażone w hamulec. Na początku dziecko hamuje nóżkami. Dla starszych dzieci, które już opanowały podstawową sztukę jazdy na rowerku biegowym  – jeżdżą szybciej i odważniej – hamulec może być bardzo przydatny – szczególnie jeśli dziecko porusza się rowerkiem po wzniesieniach i zjazdach. 

Blokada skrętu – czy  jest potrzebna?

Tak naprawdę zależy to, od tego w jaki stopniu i jak szybko dziecko opanowuje jazdę na rowerku biegowym. Dla mniejszych dzieci blokada skrętu może w początkowej fazie być bardzo przydatna. Opcja ustawienia kierownicy w ten sposób, by obracała się w ograniczonym zakresie pozwala maluchom nie martwić się tym, że podczas skręcania pojadą nie tam, gdzie chciały. Z kolei przy  zjeździe z górki brak możliwości ostrego skrętu kierownicą może uchronić malucha przed wywrotką. Dla dzieci, które już po kilku jazdach doskonale sobie radzą – jeżdżą szybko i odważnie – taka blokada może być utrudnieniem.

 CZYTAJ TEŻ >> Czy kobiety w ciąży mogą się szczepić na COVID 19?